Nogas - 2008-04-04 21:49:24

http://img256.imageshack.us/img256/6003/mdsadsarq1.jpg
Doros³y osobnik, samica.

http://img257.imageshack.us/img257/251/redformvc1.jpg
Doros³y osobnik, samica. Red form


Wygl±d

Polska nazwa tego ptasznika to Ptasznik s³oneczny inna nazwa to Harpactira elevata. Nazwa angielska tego gatunku to Mombasa Golden Starburst. Pterinochilus murinus jest koloru ¿ó³tobr±zowego gdzie na ciele wystêpuj± nieregularne czarne plamy. G³owotu³ów w promieniste czarne i ¿ó³tawe pasy. Samice dorastaj± do 5-6 cm cia³a, z rozpostartymi odnó¿ami do 13 cm, samiec jest stosunkowo mniejszy, w okolicy 5,5 cm. Nie ma ró¿nic w ubarwieniu samic i samców. M³ode s± czarne z pomarañczowym odw³okiem. Ubarwienie doros³ych osobników pojawia siê oko³o 5-6 wylinki. Mo¿na wyró¿niæ kilka odmian P. murinus: Orange form, Usambara, Red form, Dark form, Kalahari form. Samice ¿yj± 7-12 lat, samce po ostatniej wylince ¿yj± oko³o 12 miesiêcy.


Warunki naturalne

Na wolno¶ci szeroko rozpowszechniony - wystêpuje w Angoli, Kenii, Mozambiku, Tanzanii, Ugandzie i Zambii. Sklasyfikowany w 1897 roku przez Pocock'a.  W naturze adaptuje na kryjówkê g³êbokie nory po ma³ych ssakach. Spotykany jest równie¿ na sawannach, gdzie buduje gniazda miêdzy kamieniami.

Terrarium

Optymalne terrarium dla tego ptasznika to 25/25/25 cm chod¼ mo¿e byæ i troszkê wiêksze. Jako pod³o¿e stosujemy torf kwa¶ny lub w³ókno kokosowe. Gatunek ten wymaga oko³o 60-80% wilgotno¶ci i temperatury oko³o 27-28 stopni w nocy mo¿na j± trochê obni¿yæ, jednak nie poni¿ej 20 stopni. Pterinochilus murinus wytwarza du¿e ilo¶ci pajêczyny. Jako kryjówka doskonale nadaje siê kawa³ek kory. Inne ozdoby wizualne s± zbêdnie poniewa¿ i tak ptasznik oplecie wszystko pajêczyn±. Miseczka z wod± nie musi byæ potrzebna. M³ode osobniki trzymamy w pude³kach po kliszy lub pojemnikach na mocz. Wraz ze wzrostem przek³adamy je do coraz wiêkszych "terrariów". Hodowcy stosuj± z powodzeniem pude³ka po sa³atkach, czekoladkach, wacikach do uszu itp. Popularne s± tak¿e faunaboxy ró¿nych rozmiarów, które do¶æ tanio mo¿na dostaæ w sklepach zoologicznych. Terrarium powinni¶my trzymaæ z dala od  g³o¶ników i innych rzeczy, które powoduj± drgania. Tak¿e terrarium nie powinno znajdowaæ sie przy oknie lub przy kaloryferze wtedy nie  bêdzie nara¿one na bezpo¶rednie dzia³anie promieni s³onecznych lub przesuszenia. Terrarium nie powinno byæ dostêpne dla dzieci
i innych zwierz±t domowych.

Ciekawostki

Pterinochilus murinus nie wyczesuje w³osków parz±cych z odw³oka. Paj±k bardzo szybki, agresywny i pobudliwy, dysponuj±cy silnym jadem, niebezpiecznym dla cz³owieka. Nie nadaje siê dla ludzi, którzy dopiero zaczynaj± przygodê z terrarystyk±. Zaniepokojony b³yskawicznie przyjmuje postawê obronn± i wydaje sycz±ce d¼wiêki za pomoc± narz±dów strydulacyjnych. To znak gotowo¶ci do ataku. Nale¿y siê wtedy wycofaæ z terytorium paj±ka.

Zywienie

M³ode murinusy karmimy odpowiednim dla ich wielko¶ci pokarmem takim jak larwy much, pinki, muchy, wylêg ¶wierszcza. Raczej mo¿na im podawaæ bardziej ¿wawsz± karmówkê. Doros³e za¶ ¶wierszczami, karaczanami oraz szarañcz±. A bardziej o ¿ywieniu mo¿emy siê zapoznaæ tu --->http://www.birdspiders.pun.pl/viewtopic.php?id=32

Rozmna¿anie

Przed kopulacj± nale¿y oba ptaszniki dobrze nakarmiæ, chocia¿ samica bardzo rzadko przejawia agresjê w stosunku do swojego partnera i mog± mieszkaæ ze sob± nawet kilka tygodni. Samica buduje kokon zazwyczaj w 6-12 tygodni po kopulacji. Kokon, w którym znajduje siê od 60 do 200 jaj jest wbudowany w ¶cianki oprzêdu i nie ma mo¿liwo¶ci przeniesienia go do inkubatora. M³ode wylêgaj± siê 16-20 dniach a samodzielnymi paj±kami staja siê po oko³o 3 tygodniach. Czêsto zdarza siê, ¿e po wytworzeniu pierwszego kokonu, samica po jakim¶ czasie sk³ada drugi, w którym jest ju¿ mniej jajeczek ni¿ w pierwszym. Link o rozmna¿aniu:
----> http://www.birdspiders.pun.pl/viewtopic.php?id=94

Rozpoznawanie p³ci

Samce maj± na nogog³aszczkach narz±dy kopulacyjne,  posiadaj±  haczyki  na przedniej parze odnó¿y
i s± mniejsze od samic. Samica jest masywniej zbudowana od samca, który mo¿e mieæ jednak nieco wiêksz± rozpiêto¶æ odnó¿y. Link o rozpoznawaniu p³ci:
--->http://www.birdspiders.pun.pl/viewtopic.php?id=93

autor: Przemek Noga- Nogas

http://whocanhelp.eu