#1 2008-02-28 10:53:19

Prexor

http://img.upload.ladujfotke.pl/_716/1.gif

446800
Skąd: Chełm (woj. Lubelskie)
Zarejestrowany: 2008-02-25
Posty: 113
Punktów :   

Początki z ptasznikami

Ten artykuł jest dla tych którzy chcą zacząć przygodę z ptasznikami, ale nie wiedzą jak. Zamieszczę tutaj wszystkie podstawowe rzeczy które każdy hodowca powinien wiedzieć.


1. Po pierwsze trzeba wybrać pajączka którego będziemy hodowali, a później dopiero trzeba robić domek dla pupila.

Postaram się przedstawić w skrócie kilka ptaszorów które nadają się na pierwszego.

Pająkiem który jest zazwyczaj wypierany jako pierwszy to Brachypelma albopilosum. Kędziorek jest odporny na błędy jego hodowców. Jest to najłagodniejszy ptasznik, choć jest to osobnicza cecha każdego osobnika. Może trafić się troszkę bardziej agresywny, lecz to jest naprawdę rzadkość. Te ptaszniki zazwyczaj wolą uciec do swojej norki, niż zaatakować. Jeżeli jednak zdarzyło by się ukąszenie, to one mają bardzo słaby jad. Siłę jadu oraz co zrobić w razie ukąszenia opiszę niżej.
B. albopilosum jak już napisałem jest odporny na błędy, ale temperatura w jakiej powinien się rozwijać jest rzędu 25-27°C, w nocy może spadać o ok. 2°. Jest to temp. pokojowa więc raczej nie powinno się go dogrzewać.
Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 70-80%. Gdy pająk jest większy to można wstawić mieszczkę z wodą (miseczka ma być mniejsza pająka) zwiększy ona wilgoć jak i będzie źródłem H2O dla ptaszora.
Małe trzymamy w kliszówkach, bądź moczboxach lub innych małych pojemniczkach. W zbyt dużym będzie trudniej kontrolować pająka oraz może się namęczyć przy łapaniu pożywienia. Dla dużego kędziora wystarczy terrarium 30x20x20cm gdyż ten pająk dorasta do 8cm DC a z odnóżami do ok. 15. Jako podłoża używamy włókna kokosowego bądź torfu kwaśnego. Polecam to pierwsze gdyż lepiej trzyma wilgoć oraz nie pleśnieje, a przynajmniej u mnie się nie pojawia pleśń jak na torfie była widoczna po tygodniu od zmiany podłoża.
Pająk jest ogólnie dostępny oraz tani. Tutaj u Admina można go kupić już za 2 zł.

Jeżeli mamy trochę więcej kasy i chcemy bardziej kolorowego pająka to polecam Brachypelma smithi. Jest to pięknie ubarwiony pająk. Jest spokojny i jak każdy Brachypelma nie przejawia agresji. Ma takie same wymagania jak Kedzior lecz wygląd znacznie lepszy. Raczej dostępny na rynku. U Admina można go kupić już za 20zł, więc cena raczej też nie wygórowana, a ptasznik prześliczny.

Dla ludzi którzy są bardziej odpowiedzialni oraz mają trochę rozumu w głowie polecił bym Acanthoscurria geniculata. Jest to już troszkę większy pająk. Dorasta nawet do 8-10cm DC, a z odnóżami do 20cm. Ten gatunek posiada już swój temperament. Czasami przejawia agresję, lecz jeżeli będzie ostrożni, posługiwali się pęsetą to nic na nie grozi. Lecz gdy jednak ugryzie to siła jadu jest jak u Brechapelmy, czyli nie groźna dla człowieka. Jest trochę silniejszy od jadu np. Kędziora. Jest raczej wolnym pająkiem, nie skocznym. Jedno może być problemem, a chodzi mi tu o wielkość. Ten "olbrzym" dorosły jest wielki, lecz przez pierwszy rok jest starsznie malutki i powoli rośnie. Tak do szóstej wylinki jest niewielki. Początkującym może sprawidz trudność karmienie jego, oraz nie podobać się to, że ten maluszek czasami lubi się zakopać i w norce spędzić trochę czasu.
Wymagań też raczej wygórowanych nie ma i raczej jest odporny na nasze błędy. Temperatura rzędu 23-27°C w nocy o ok. 2° mniej mu wystarczy w zupełności. Wilgoć tak jak u tych wyżej też na poziomie 70-80%. Podłoże oraz zwilżanie tak samo jak u innych.
Terrarium wielkości 30x30x30cm wystarczy dla dorosłego pająka.

Moja czwarta propozycja jest dla ludzi lubiących pajęczyny, ale i dla tych którzy rozsądnie myślą. Chromatopelma cyaneopubescens jest bardzo ciekawym pająkiem. Plecie dużo sieci, piękne ubarwienie dorosłego osobnika oraz małego. Gdy ktoś popatrzy na malucha, a później na dużego to nie powie, że są to pająki jednego gatunku.
Ptasznik dorasta do 6-7cm DC, z odnóżami do 15cm. Chromki nie są agresywne, ale wiadomo może zdarzyć się wyjątek. Jad jak u wszystkich ptaszników które wam przedstawiam, słaby. Nie stanowi zagrożenia dla życia człowieka. Pająk ogólnie szybszy od np. Kędziorka no ale nie sprinter jak któryś z nadrzewnych.
Już jako małe pająki lobią opleść całe swoje terraria w pajęczynach.
Temperatura powinna się utrzymywać w okolicach 25-28°C, a wilgotność 50-70%. Młode powinny mieć większą wilgoć powietrza, natomiast duże osobniki już raczej na poziomie 50-60%.
Terrarium wielkości 30x20x30cm ale raczej lepsze będzie 30x30x30cm.

To są polecane przeze mnie pająki na pierwszego. Teraz przejdźmy dalej.

2. Jak zapobiec ukąszeniu?

Do terrarium nie wkładamy rąk! Do karmienia, wyciągania starego pokarmu oraz wszystkich rzeczy używamy pęsety. NIE BIERZEMY PAJĄKA NA RĘKĘ!!! już w ostateczności jeżeli nie ma innego wyboru to wtedy jako OSTATECZNOŚĆ możemy wziąć go i szybko odłożyć na jego miejsce.
Jeżeli nie damy szansy na ugryzienie to nie ugryzie nas i nie będziemy mieli problemów.
Pierwsza zasada której powinnyśmy się trzymać. Po spożyciu alkoholu nie podchodzimy do pająków, no chyba, że popatrzeć za szybką. Bo w razie ugryzienia może być nie ciekawie. Alkohol rozrzedza krew, co za tym idzie jad łatwiej i szybciej rozprowadza się po organizmie.
Więc wystarczy ostrożność i zdrowy rozsądek a nie zostanie ugryzieni przez nasze zwierzątko.

3. Co zrobić jak jednak ugryzie?
Idziemy szybo wypić wapno, nigdy nie alkohol "na odwagę". Przemywamy miejsce w które zostaliśmy ukąszeni. Jeżeli był to pająk o słabym jadzie to raczej nic nie powinno na być. Może być zaczerwienieni oraz opuchnięte przez jakieś czas. Jeżeli jednak np. był to P. murinus to po tych czynnościach udajemy się niezwłocznie do lekarza/szpitala.

4. Czym i jak karmić nasze ptaszory?
O karmieniu można przeczytać bardzo dobry artykuł na naszym forum. Link

5. Jak utrzymać odpowiednią wilgotność i temperaturę.
To bardzo łatwe. Aby utrzymać wilgotność wystarczy spryskiwać terrarium raz na dwa/trzy dni. Woda którą spryskujemy powinna być przegotowana oraz odstana pewien czas. W innym wypadku może przynieść do pajączka jakichś nie przyjaciół oraz może osadzać się kamień na ściankach terrarium.
Pajączka dogrzewamy w bardzo łatwy sposób. Najlepsza do tego jest czerwona żarówka. Czerwona dlatego, że pająki nie widzą czerwonego koloru światła. Żarówka jest lepsza od innych kabli grzewczych czy czegoś takiego ponieważ nie dość, że dogrzewa to jeszcze doświetla nasze pupile.


To chyba pięć najważniejszych rzeczy które powinniśmy wiedzieć zaczynając przygodę z ptasznikami.
Jeżeli widzicie jakiś błąd napiszcie mi o nim, poprawię go.


Autor: Prexor
Źródła: wyczytane wszędzie informacje oraz własne doświadczenie.

Ostatnio edytowany przez Prexor (2008-02-28 12:01:20)


A. geniculata, C. cyaneopubescens, B. smithi, B. vagans, B. albopilosum

Offline

 

#2 2008-02-28 11:40:25

shark

http://img.upload.ladujfotke.pl/_716/1.gif

2904560
Zarejestrowany: 2008-02-27
Posty: 103
Punktów :   

Re: Początki z ptasznikami

tak apropo jak w nocy spadnie temp u kedziorka do 2 stopni to zamarznie
i co do gieni to jej jad nie jest taki sam jak brachypelm jest duzo silniejszy i do tego dochodzi bol po wbicu 1.5 cm kłów

Offline

 

#3 2008-02-28 11:59:12

Prexor

http://img.upload.ladujfotke.pl/_716/1.gif

446800
Skąd: Chełm (woj. Lubelskie)
Zarejestrowany: 2008-02-25
Posty: 113
Punktów :   

Re: Początki z ptasznikami

Może spadać o ok. 2 stopnie, a nie do dwóch stopni
A z jadem źle napisałem, masz racje. Już poprawiam.


A. geniculata, C. cyaneopubescens, B. smithi, B. vagans, B. albopilosum

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
mapa fotowoltaiki