#1 2008-03-21 18:51:33

Prexor

http://img.upload.ladujfotke.pl/_716/1.gif

446800
Skąd: Chełm (woj. Lubelskie)
Zarejestrowany: 2008-02-25
Posty: 113
Punktów :   

Acanthoscurria geniculata

Nazwa Łacińska: Acanthoscurria geniculata
Nazwa Polska: Ptasznik Białokolanowy
Nazwa Angielska: Giant Whiteknee Bird Eater

Ptasznik ten występuje w Brazylii. W 1841 roku został opisany przez C. L. Koch.

Wygląd: Pająk atrakcyjnie ubarwiony, jego wielkość też jest niczego sobie. Dorosłe osiągają nie rzadko 8-10cm długości ciała, a z odnóżami około 20cm. Ubarwiony jest na czarno, golenie natomiast są koloru białego a pomiędzy 2 i 1 są dwa białe paski. Odwłok pokrywają czerwone włoski.

Charakter: O jego usposobieniu można by wiele pisać. Pająk zazwyczaj nie waha się zaatakować. Zdarzają się osobniki spokojne jak i bardziej agresywne, tych drugich znaczniej częściej. Lecz nie należy się obawiać jego hodowli nawet jako pierwszego ptasznika. Przed zaatakowaniem unosi przednie odnóża ku górze. Mimo, że nie jest spokojny to też nie jest szybki. Zaniepokojony wyczesuje włoski.
Aktywny raczej wieczorami i nocą.

Terrarium: Teraz to co terraryści lubią najbardziej
Dla dużego osobnika podaje się wymiary 30x30x30cm (dłu/szer/wys) lecz jeżeli mamy już dorosłego pająka to znacznie lepiej by wyglądał w terra przynajmniej 40x30x30cm. Jako podłoże używamy torfu kwaśnego bądź włókna kokosowego, z czego to drugie ja bym bardziej polecał. Powinno jego być w terrarium z 5 do 10cm.
Młode trzymamy w kliszówkach bądź moczboxach. Ten gatunek pająka do szóstej wylinki rośnie bardzo powili.
Jeżeli przygotujemy już terrarium docelowe to powinno w nim znajdować się jakieś schronienie dla pupila. Dobre do tego jest pół kokosa, doniczka albo jakiś korzeń. Praktycznie wszystko możemy użyć w tym celu, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. W "domu" ptasznika powinna jeszcze znajdować się jakaś miseczka/pojemniczek z wodą.
Jeżeli chcemy podziwiać go wtedy kiedy jest najaktywniejszy to możemy jeszcze zamontować gdzieś w terrarium albo obok czerwoną żarówkę. Będzie ona spełniała jeszcze jedną rolę ale o tym później.

Żywienie: Młode karmimy białym robakiem, muszkami owocówkami wylęgiem świerszczy. Podrostki oraz dorosłe karmimy wszelkimi owadami i bezkręgowcami. Pokarm który podajemy nie powinien być większy od naszego pupila, a nawet lepiej byłoby gdyby był mniejszy lecz bez przesady.
Ptasznik zaliczany do tych bardziej łakomych, zwłaszcza gdy jest młody lubi sobie pojeść. Nie powinniśmy go przekarmiać i podawać pokarm co 2-4 dni. Jako dorosły może sobie zrobić głodówkę lecz zdarza się to bardzo rzadko.

Temperatura oraz wilgotność: Ten gatunek należy do tych bardziej odpornych na błędy hodowcy, lecz powinniśmy mu zapewnić temperaturę w której będzie dobrze się czuł. Optymalne warunki dla niego są następujące: temperatura 24-27°C w nocy ze spadkami do 22° oraz wilgotność rzędu 75%.
Jeżeli w pokoju mamy temp. niższą niż jest zalecana to powinniśmy podwyższyć ją w terrarium. Do tego celu zazwyczaj jest używana czerwona żarówka, która podniesie temp. o kilka stopni i tak jak już pisałem pozwoli nam podziwiać pajączka w nocy. Do ogrzania terrarium NIE UŻYWAMY kabla grzewczego zakopanego w podłożu. Dlatego, że pająkowi gdy jest za ciepło to zakopuje się.
Wilgoć na poziomie 70-80% utrzymujemy poprzez spryskiwanie terra co 2-3 dni przegotowaną wodą.

Rozpoznawanie płci: W ubarwieniu samca i samiczki nie ma żadnych różnic. Płeć rozpoznajmy po szczelinie na "podwoziu". U dorosłego samca na nogogłaszczkach pojawiają się narządy kopulacyjne, a na pierwszej parze odnóży haczyki.

Rozmnażanie: Do dopuszczenie doprowadzamy dopiero po nakarmieniu obu pająków. Samca wpuszczamy do terrarium samicy. Po 100-120 od kopulacji samica składa kokon w którym często jest 1000 maluchów bądź więcej

Jad: Jad tego ptasznika jest raczej nie groźny dla człowieka. Jego siła jest porównywalna do jadu osy, lecz nigdy nie wiadomo jak na niego zareaguje człowiek uczulony na choćby jeden z jego składników. Dorosłe osobniki dysponują sporo ilością jadu. Aby uniknąć ukąszenia wystarczy być ostrożnym przy manipulacjach w terra.

Od autora: Polecam tego ptasznika dla zaawansowanych hodowców ze względu na jego piękny wygląd i rozmiary jak i dla tych co dopiero zaczynają przygody z ptasznikami. Oczywiście jeżeli to ma być pierwsze zwierze terrarystyczne, a nie maskotka czy jakieś zwierze dla szpanu. To pająk który raczej nie waha się zaatakować! Lecz jeżeli ktoś hoduje je z pasji, używa pęsety i ma trochę oleju w głowie to bez problemu może się wziąć za jego hodowle. To był mój pierwszy ptasznik więc mógł bym o nim jeszcze wiele pisać, ale już na tym zakończę. Niżej jeszcze dodaje zdjęcia robione przez użytkownika naszego forum.

http://www.birdspiders.pun.pl/_fora/birdspiders/gallery/33_1205526231.jpg
http://www.birdspiders.pun.pl/_fora/birdspiders/gallery/33_1205526130.jpg

Autor: Prexor
Autor zdjęć: Bałek

Ostatnio edytowany przez Prexor (2008-03-22 16:59:36)


A. geniculata, C. cyaneopubescens, B. smithi, B. vagans, B. albopilosum

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs łódz