#1 2008-02-27 14:50:07

Prexor

http://img.upload.ladujfotke.pl/_716/1.gif

446800
Skąd: Chełm (woj. Lubelskie)
Zarejestrowany: 2008-02-25
Posty: 113
Punktów :   

Pajęczyna

W tym artykule postaram się opisać co to jest pajęczyna, jak powstaje, do czego jest wykorzystywana oraz kilka ciekawostek.

Na więc trzeba zacząć czym ona tak naprawdę jest?
Pajęczyna jest cieczą, co może niektórych zaskoczyć. Ale w reakcji z powietrzem ulega polimeryzacji/krzepnięciu. Składa się z odpowiednich białek oraz substancji które chronią ją między innymi przed grzybami, bakteriami oraz rozkładowi. Te substancje to: pirolidyna (C4H9N, jest higroskopijna (wchłania ciecz) i to właśnie chroni ją przed wysuszeniem), K2HPO4 (utrzymuje niski poziom pH, co chroni przed rozkładem przez grzyby oraz bakterie), azotan potasu (KNO3, ma właściwości bakterio oraz grzybobójcze).

Jak powstaje?
Pajęczyna produkowana jest w gruczołach przędnych, które są na kądziołkach przędnych, a te z kolei na końcu odwłoka . Na kądziołkach znajduje kilka typów gruczołów przędnych:
• Gruczoł Aggregata - produkujący klejącą substancję na poszczególnych niteczkach.
• Gruczoł Ampulleceae - główny gruczoł używany jako lina bezpieczeństwa na drogach, gdzie pająk wędruje. Chroni go przed
upadkiem na ziemię z dużych wysokości.
• Gruczoł Pyriformes - używany do produkcji nici do zaczepu o różne obiekty, np. miedzy, którymi pająk buduje swoja siec
• Gruczoł Aciniformes - produkuje przędzę, którą owija swoje ofiary.
• Gruczoł Tubiliformes - używany, gdy pająk buduje kokon.
• Gruczoł Coronate - wytwarza lepkie nici.

Do czego jest wykorzystywana?
Pająki używają jej do:
•budowy kokonu
•polowania
•"szybkiego transportu"
•budowy norek/gniazda

Samica pająka która jest już odpowiedni czas po kopulacji robi "dywanik" z sieci. Następnie na nim składa jaja. Kiedy już zakończy to zaczyna pokrywać je warstwą wytrzymałem pajęczyny i odgryza podstawę kokonu (wspomniany wyżej "dywanik"). Teraz ma to kształt kulisty. Na koniec pokrywa jeszcze jedną warstwą, ale tym razem o właściwościach hydrofobicznych. Kokon jest już gotowy. Teraz samica bierze go pod odwłok i nigdzie się bez niego nie rusza.

Sieci, które używane są do połowu chyba każdy z nas widział. Można je zobaczyć na łąkach, na drzewach oraz u nas w domach (strych, piwnica). Najciekawszą taktykę polowania na pajęczynę obrał Hyptiotes paradoxus z rodziny Uloboridae. Używa jej w podobny sposób jak inne pająki, ale jego sieć jest w kształcie trójkąta. Robi ją między drzewami na gałęziach. Lecz najciekawszy jest sposób łowu. Pająk idzie i siada na jednym z końców i przytrzymuje napiętą sieć. Kiedy ofiara wpada w nią puszcza i zdobycz zaplątuje się w niej bez żadnych szans na ucieczkę.

Trzecie zastosowanie to podróże. Często zauważane przez nas na jesień, podczas Babiego lata. Pajączki podróżują na latających wszędzie pajęczynach. To jest dla nich szybsze niż spacerowanie, a robią to właśnie po to by znaleźć bezpieczne miejsce na schronienie podczas zimy.

Ptaszniki naziemne oraz podziemne używają pajęczyny także do tworzenia swoich norek. Te drugie wykładają nimi swoje "domki" co robi z nich wytrzymalsze oraz zapobiega zapadaniu się. Naziemne robią podobnie, a przede wszystkim maluszki. Z kolei nadrzewne ptaszniki robią sobie z nici gniazda w gałęziach drzew.

A teraz gratis w postaci ciekawostek
Czy wiecie, że pajęczyna jest najbardziej wytrzymałym naturalnym włóknem? Obliczono, że gdyby zrobić line o grubości 1cm z nici pająków to mogła by utrzymać samolot osobowy Boeing 747.
Nici tworzone przez pająka Araneus diadematus (krzyżak ogrodowy) potrafią rozciągnąć się do 40% oryginalnej długości. Lecz to nie jest najwięcej! Pająk Stegodyphus sarasinorum potrafi zrobić nić która po rozciagnięciu jest 20 razy dłuższa od oryginału.

Pająki też były w kosmosie. W 1973 roku dwa osobniki krzyżaka ogrodowego poleciał w kosmos na pokładzie statku Skylab 3. Było to doświadczenie dla studenckiego projektu zrobionego przez Judy Miles z Lexington, Massachusetts. Celem było zbadanie jak pająk zrobi sieć w stanie nieważkości.
Obydwa pojąki długo się przystosowywały do warunków. Jednak już pierwszego dnia jeden z pająków zaczął budować swoją pierwszą sieć, skończył ją dopiero następnego dnia.
Kiedy naukowcy porównywali sieci zauważyli, że ta z kosmosu jest mocniejsza. "Ziemskie nici mają podobą grubość na każdej niteczce, a te ze statku miały bardzo różne.
Pająki podczas powrotu umarły z powodu odwodnienia.

A w 1995 roku naukowcy przetestowali jak pająki zbudują pajęczynę pod wpływem narkotyków. Niżej zamieszczam link do fotki z wynikami.

http://www.mfoto.pl/show.php?id=1012994 <-- pajęczyny robione pod wpływem narkotyków.



I to chyba tyle co wiem na temat tej niesamowitej substancji. To mój pierwszy artykuł, więc jeżeli znajdziecie jakieś błędy to proszę mnie o tym poinformować, poprawie je.

Pozdrawiam.

Autor: Prexor
Bibliografia: artykuł Adama ‘Adsy’ Syanda na temat Pajęczyny, oraz informacje z internetu i własnego doświadczenia.


A. geniculata, C. cyaneopubescens, B. smithi, B. vagans, B. albopilosum

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.birdspiders.pun.pl