#1 2008-04-04 21:49:24

Nogas

http://img.upload.ladujfotke.pl/_715/2.gif

5695528
Call me!
Skąd: Praszka
Zarejestrowany: 2008-02-28
Posty: 58
Punktów :   

Pterinochilus murinus

http://img256.imageshack.us/img256/6003/mdsadsarq1.jpg
Dorosły osobnik, samica.

http://img257.imageshack.us/img257/251/redformvc1.jpg
Dorosły osobnik, samica. Red form


Wygląd

Polska nazwa tego ptasznika to Ptasznik słoneczny inna nazwa to Harpactira elevata. Nazwa angielska tego gatunku to Mombasa Golden Starburst. Pterinochilus murinus jest koloru żółtobrązowego gdzie na ciele występują nieregularne czarne plamy. Głowotułów w promieniste czarne i żółtawe pasy. Samice dorastają do 5-6 cm ciała, z rozpostartymi odnóżami do 13 cm, samiec jest stosunkowo mniejszy, w okolicy 5,5 cm. Nie ma różnic w ubarwieniu samic i samców. Młode są czarne z pomarańczowym odwłokiem. Ubarwienie dorosłych osobników pojawia się około 5-6 wylinki. Można wyróżnić kilka odmian P. murinus: Orange form, Usambara, Red form, Dark form, Kalahari form. Samice żyją 7-12 lat, samce po ostatniej wylince żyją około 12 miesięcy.


Warunki naturalne

Na wolności szeroko rozpowszechniony - występuje w Angoli, Kenii, Mozambiku, Tanzanii, Ugandzie i Zambii. Sklasyfikowany w 1897 roku przez Pocock'a.  W naturze adaptuje na kryjówkę głębokie nory po małych ssakach. Spotykany jest również na sawannach, gdzie buduje gniazda między kamieniami.

Terrarium

Optymalne terrarium dla tego ptasznika to 25/25/25 cm chodź może być i troszkę większe. Jako podłoże stosujemy torf kwaśny lub włókno kokosowe. Gatunek ten wymaga około 60-80% wilgotności i temperatury około 27-28 stopni w nocy można ją trochę obniżyć, jednak nie poniżej 20 stopni. Pterinochilus murinus wytwarza duże ilości pajęczyny. Jako kryjówka doskonale nadaje się kawałek kory. Inne ozdoby wizualne są zbędnie ponieważ i tak ptasznik oplecie wszystko pajęczyną. Miseczka z wodą nie musi być potrzebna. Młode osobniki trzymamy w pudełkach po kliszy lub pojemnikach na mocz. Wraz ze wzrostem przekładamy je do coraz większych "terrariów". Hodowcy stosują z powodzeniem pudełka po sałatkach, czekoladkach, wacikach do uszu itp. Popularne są także faunaboxy różnych rozmiarów, które dość tanio można dostać w sklepach zoologicznych. Terrarium powinniśmy trzymać z dala od  głośników i innych rzeczy, które powodują drgania. Także terrarium nie powinno znajdować sie przy oknie lub przy kaloryferze wtedy nie  będzie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub przesuszenia. Terrarium nie powinno być dostępne dla dzieci
i innych zwierząt domowych.

Ciekawostki

Pterinochilus murinus nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Pająk bardzo szybki, agresywny i pobudliwy, dysponujący silnym jadem, niebezpiecznym dla człowieka. Nie nadaje się dla ludzi, którzy dopiero zaczynają przygodę z terrarystyką. Zaniepokojony błyskawicznie przyjmuje postawę obronną i wydaje syczące dźwięki za pomocą narządów strydulacyjnych. To znak gotowości do ataku. Należy się wtedy wycofać z terytorium pająka.

Zywienie

Młode murinusy karmimy odpowiednim dla ich wielkości pokarmem takim jak larwy much, pinki, muchy, wylęg świerszcza. Raczej można im podawać bardziej żwawszą karmówkę. Dorosłe zaś świerszczami, karaczanami oraz szarańczą. A bardziej o żywieniu możemy się zapoznać tu --->http://www.birdspiders.pun.pl/viewtopic.php?id=32

Rozmnażanie

Przed kopulacją należy oba ptaszniki dobrze nakarmić, chociaż samica bardzo rzadko przejawia agresję w stosunku do swojego partnera i mogą mieszkać ze sobą nawet kilka tygodni. Samica buduje kokon zazwyczaj w 6-12 tygodni po kopulacji. Kokon, w którym znajduje się od 60 do 200 jaj jest wbudowany w ścianki oprzędu i nie ma możliwości przeniesienia go do inkubatora. Młode wylęgają się 16-20 dniach a samodzielnymi pająkami staja się po około 3 tygodniach. Często zdarza się, że po wytworzeniu pierwszego kokonu, samica po jakimś czasie składa drugi, w którym jest już mniej jajeczek niż w pierwszym. Link o rozmnażaniu:
----> http://www.birdspiders.pun.pl/viewtopic.php?id=94

Rozpoznawanie płci

Samce mają na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne,  posiadają  haczyki  na przedniej parze odnóży
i są mniejsze od samic. Samica jest masywniej zbudowana od samca, który może mieć jednak nieco większą rozpiętość odnóży. Link o rozpoznawaniu płci:
--->http://www.birdspiders.pun.pl/viewtopic.php?id=93

autor: Przemek Noga- Nogas

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.birdspiders.pun.pl